>  Õppekorralduse eeskiri  >  6. Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamine (VÕTA)

6. Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamine (VÕTA)

6.1 EBS tunnustab varasemaid õpinguid ja töökogemust individuaalse hindamise alusel.
6.2 EBS arvestab õppekava täitmisel bakalaureuse-, magistri- ja doktoriõppes eelnevaid õpitulemusi ja erialast töökogemust lähtudes kõrgharidusstandardis sätestatud põhimõtetest. Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamine toimub EBSis kehtestatud korra kohaselt.
6.3 Hinnatakse varasematest kogemustest õpitu vastavust taotletava õppekava, mooduli(te) või õppeaine(te) õpiväljunditele. Hindamisel lähtutakse sisulisest sobivusest ja ülikooli tasemele vastavusest. VÕTA taotluste hindamiskriteeriumid:
1) taotluses väljatoodud eelnev kogemus ja sellest õpitu on loogilises seoses taotletava õppeaine/mooduli sisu ja õpiväljunditega;
2) varasemast kogemusest õpitu tõendab kõigi õpiväljundite omandamist;
3) taotlusvormid on täidetud korrektselt ning lisatud dokumendid tõendavad kõigi õpiväljundite omandamist ja on autentsed.
6.4 Eelmise astme tasemeõpingute arvestamisel peab kõrghariduse esimese ja teise astme õppemaht olema kokku 300 ainepunkti (EAP). Vajadusel tuleb vahe kompenseerida valides juurde kas valik- või vabaaineid.
6.5 Teistes kõrgkoolides läbitud tasemeõpingute tunnustamise aluseks on vastava kõrgkooli poolt välja antud akadeemiline õiend.
6.6 Sama astme õpinguid saab vabaaineteks üle kanda ainult õppekavaga ettenähtud mahus.
6.7 Üliõpilane või ekstern ei saa taotleda nende õppeainete arvestamist varasema õpi- ja töökogemuse alusel, mille kuulajaks ta on registreerinud (välja arvatud praktika) või kui ta on õppeaine sooritamisel saanud negatiivse tulemuse. Negatiivselt hinnatud taotlust ei saa sisuliselt täiendamata uuesti esitada.
6.8 Eelnevate õpingutena ei tunnustata teistes kõrgkoolides kaitstud sama haridusastme lõputööd või sooritatud lõpueksamit.
6.9 Tasemeõpingute tunnustamise otsustab õppeosakonna juhataja, kellel on õpingute hindamiseks õigus üliõpilaselt või eksternilt nõuda õppeaine programmi ja vajadusel kaasata vastava akadeemilise üksuse juht või vastava õppeastme juht.
6.10 Õpingute arvestamise kohta vormistatakse õppeosakonna poolt ülekandmise protokoll, mille kinnitab õppeosakonna juhataja. Õpingud kantakse üle nende sooritamise kuupäevaga.
6.11 Varasemaid mittetasemeõpinguid ja töökogemust hindab ja tunnustab komisjon, mille moodustab oma korraldusega õppeprorektor, kes on ühtlasi komisjoni esimees.
6.12 Üliõpilane või ekstern ei saa taotleda varasemate mittetasemeõpingute ja töökogemuse arvestamist vabaaineteks.
6.13 Põhjendatud juhtudel võib õppeosakonna juhataja edastada komisjonile taotluse varasemate tasemeõpingute hindamiseks.
6.14 Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamiseks esitab üliõpilane või ekstern ajavahemikus 20. august kuni 15. mai õppeosakonda vormikohase taotluse, millele on lisatud õpinguid ja töökogemust tõendavad dokumendid ja ning maksekinnitus taotluse läbivaatamise tasu kohta. Õppeosakond edastab taotluse koos lisatud dokumentidega õppeprorektorile, kes korraldab vastava hindamise.
6.15 Komisjonil on õigus taotlejalt nõuda läbitud õpingute ning omandatud teadmiste, oskuste ja pädevuste kohta kirjalikke selgitusi. Komisjon võib vajadusel korraldada taotleja teadmiste ja oskuste kontrolli, informeerides eelnevalt taotlejat selle läbiviimise korrast.
6.16 Komisjon teeb vormikohase otsuse õpingute ja töökogemuse arvestamise kohta 30 kalendripäeva jooksul arvates taotluse esitamise kuupäevast. Otsuse alusel vormistatakse õppeainete arvestamise protokoll, mille kinnitab õppeprorektor.
6.17 Eelnevate õpitulemuste ja erialase töökogemuse hindamise tasumäärad kehtestab SA Estonian Business Schooli juhatus oma otsusega.